Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia!
#21
Fantasmagoria:
Aliya:
hitler nie był zły
Reply
#22
Tak a propos potęg to widać bardzo ładnie na przykładach właśnie Egiptu, Imperium Romanum, Macedonii, Mongolii itd. że najczęściej zależne są od wodzów, którzy odpowiednio je prowadzą i mają w swoich rękach pełnię władzy. Degradacja władców (ograniczanie ich kompetencji, konspira, niezgoda czy po prostu nieudolność) prawie zawsze prowadziły do rozbicia wszelkich mocarstw.

Prostym przykładem jest starożytny Rzym po III wieku n.e. - kilkudziesięciu cesarzy, którzy mordowali się wzajemnie nieraz rządząc tylko parę miesięcy. Jest to świetna analogia do obecnego systemu edukacji - każdy z cesarzy chciał wprowadzić "znaczne" reformy (czyt. swoje), jakoś się zapisać na kartach historii (robiąc z siebie drugich Herostratesów) i w zasadzie nie kontynuował polityki poprzednika. Ba, nieraz wręcz robił coś zupełnie innego, wg schematu:
- Cesarz A obstawia limes (przygraniczne umocnienia) na renie kilkoma legionami, przeznacza fundusze na ochronę granic. Chce odnowić wał Antonina.
- Cesarz A umiera. Na tron wchodzi cesarz B.
- B odsyła dwa legiony z limesu na Renie, by rozprawić się z pewnym wrogiem (np. zbuntowanym, chrześcijańskim legionem) i anuluje renowację wspomnianego wału, bo potrzebuje funduszy na wojnę z Burgundami.
- Jednak wyprawa nie dochodzi do skutku, gdyż B ginie zamordowany. Pojawiają się dwaj cesarze - C i D.
- C i D wraz z podległymi im legionami piorą się w Galii, co skutkuje stratami w wojskach, ludności o złocie, które można przeznaczyć na np. utworzenie kolejnych legionów, które można dokądś wysłać.
- C umiera... I tak dalej.

W sumie to zdecydowana większość upadków opierała się na schemacie: zła władza - brak silnej gospodarki, armii i zgody - napaść obcego państwa na upadający kraj.
Reply
#23
za glupi jestem zeby o tym pomyslec w sumie to ma sens Big Grin
Reply
#24
XX wiek rules. Dziękujemy, panie Wołoszański Smile Bo wy tu gadu gadu o starożytności, a mi najbardziej pasują czasy wczesnego średniowiecza, renesansu i od epoki napoleońskiej do dziś Smile
Reply
#25
Robiono tak do 1 wś, dalej nie jestem pewien. Na ziemiach wroga zabijano i grabiono, a na własnych mieli zapasy.
Reply
#26
Nom. Chyba, że masz w sobie coś z Huna - tzn. jeśli nie masz nic do jedzenia to wcinasz własnego konia albo odzienie, gnijące na Tobie od miesiąca, swoją drogą.
Reply
#27
Ja najbardziej lubię mówić o II wojnie światowej.
Reply
#28
Ulubiona operacja? Tongue
Reply
#29
Barbarossa Tongue
Reply
#30
Quote:Gusanad:
Ciekawe co by było gdyby to Indianie odkryli Europę...


Nie sądzę, żeby się dokonała rzeź na miarę tej, jaką Europa wymierzyła im. Słyszy się opowieści o składanych, krwawych ofiarach, kanibalizmie, ale tak naprawdę większość to są zwykłe brednie, byli oni bardziej cywilizowani jeśli chodzi o człowieczeństwo od tych wszystkich dewiantów i sodomitów w Europie.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)