Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia Świata a Religia [dyskusja]
Historia świata a religia

Quote:Świat powstał około 17 mld lat temu, w wyniku wielkiego wybuchu, który jest początkiem czasu i przestrzeni. W przeciągu setnych części ułamka sekundy wszechświat zaczął się drastycznie rozszerzać, co trwa do teraz. Początkowe olbrzymie obłoki gazu zaczęły się formować w galaktyki i gwiazdy w okół których następnie pojawiły się planety, w tym takie jak nasza Ziemia. Jednak co doprowadziło do powstania galaktyk? Czemu te olbrzymie skupiska gwiazd powstały? Odpowiedzią na to pytanie jest tzw ciemna materia, która jest przeciwieństwem naszej materii. W skrócie jest odpowiedzialna za utrzymanie gwiazd w skupiskach przez co formują się galaktyki. Stanowi ok. 24% zawartości wszechświata. Jest niewidoczna, jednak powoduje zakrzywienie światła i przez to można ją zaobserwować. Ostatnie odkrycia pokazały, że wszechświat ciągle się rozszerza,co znowu jest wynikiem działania innej zaskakującej substancji, która występuje. Jest nią ciemna energia, która stanowi znowu ponad 70% masy świata. Powoduje ona oddalanie się od siebie galaktyk, jest jakby przeciwieństwem ciemnej materii. Teraz, gdy po krótce i w dużym uproszczeniu rozumiemy dlaczego istnieją galaktyki możemy iść dalej.
Gwiazdy możemy podzielić według różnych kategorii - od gwiazd stabilnych, przez gwiazdy różnych generacji. Zajmiemy się tym drugim podziałem. Słońce jest gwiazdą III lub IV generacji, tzn. że powstała w wyniku wybuchu innej gwiazdy. Jest gwiazdą dość stabilną, względnie małą. W okół niej powstały planety w zależności od oddalenia od Słońca różnią się warunkami. Ziemia znajduje się w tzw. "Strefie Złotowłosej" czyli obszarze nie za zimnym, nie za gorącym. Czyli idealnym do istnienia życia. I to życie powstało. Gdybyśmy byli choć kawałek w jedną lub w drugą stronę - nie żylibyśmy.
Na Ziemi życie powstawało stopniowo - początkowo baketerie, rośliny, ryby, gady i płazy. Ziemia została zawładnięta przez "wielkie gady" które przez miliony lat dominowały na naszej planecie. Jednak doszło do katastrofy - wyginęły przez olbrzymi meteoryd który uderzył w Ziemię. I tutaj możemy przejść do losu ssaków. Ssaki żyły już za czasów dinozaurów, jednak były one nie wielkie i to je ocaliło. Gdy dinozaury umarły na wskutek braku pokarmu, słońca i wielkiego zapylenia atmosfery szansę na przetrwanie miały tylko stworzenia małe. I gdy klimat się uspokoił to właśnie ssaki przejęły władzę na naszej planecie. Przez kolejne setki tysięcy lat rozprzestrzeniały się po Ziemi, by w końcu w Afryce powstał gatunek małpy, który miał zdominować całą planetę. Bo "Każdy przecież początek to tylko dalszy ciąg, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie" ~ Wisława Szymborska.
I tutaj zaczyna się historia religii. Jednak czym tak naprawdę ona jest?
Religia z definicji jest to system wierzeń oparty na relacjach między wierzącymi a sferą boską, stwórcą. Religia łączy się z licznymi obrzędami, ceremoniami i przedmiotami świętymi. Można jednak te wszystkie systemy wierzeń podzielić na: politeistyczne i monoteistyczne. Skupimy się teraz na tych pierwszych. Występowały głównie tysiąc i więcej lat temu, były to pierwsze rozbudowane systemy wierzeń. Jednak czemu już ich praktycznie nie ma? Czemu to akurat one były pierwsze?
Wiara towarzyszy ludziom od momentu, gdy zaczęli organizować się w plemiona. Chociaż prawdopodobne jest, że istniało coś takiego jak ateizm pozwierzęcy, czyli okres w którym gatunek ludzki nie myślał kategoriami życia wiecznego, nie rozważał nad śmiercią i przemijaniem, czyli był pozbawiony myśli o Bogu jako stworzycielu. Jednak pierwsze prymitywne religie funkcjonowały głównie w oparciu na składaniu ofiar, czczeniu świętych zwierząt i noszeniu amuletów. Wraz z upływem czasu zaczęły organizować się duże społeczności religijne, które łączyła wspólna wiara, lecz dopiero w momencie, gdy ludzie stworzyli państwa. Pierwszymi religiami politeistycznymi, które opierały się na bardziej skomplikowanych ceremoniach i praktykach. Wśród wierzeń greckich, rzymskich i egipskich można dostrzec pewną zależność - wszystkie posiadały bogów utożsamianych z daną siłą przyrody. Bogowie byli gniewni, mściwi, zakompleksieni. I nagle pojawił się Judaizm. Religia monoteistyczna, w której tzw. Naród Wybrany przez Boga dostaje ziemię obiecaną i prawa, których musi przestrzegać. Mojżesz i Aaron, którzy byli twórcami pierwszej religii monoteistycznej i to oni doprowadzili do pewnego przełomu. Przez następne setki lat judaizm był jedyną religią czczącą Jedynego Boga.
I pojawiło się chrześcijaństwo. Chyba nie trzeba nikomu zbytnio opisywać tej religii, gdyż w naszym kręgu kulturowym każdy miał z nim styczność. Religia zbawiciela - Jezusa Chrystusa, który jest synem bożym i stąpił na ziemię, by umrzeć za nasze grzechy. Był idealistą, uczył przebaczenia i miłości wobec innych ludzi. Jego apostołowie którzy mieli za zadanie głosić jego nauki po śmierci mistrza rozprzestrzenili religię w Cesarstwie Rzymskim, aż w IV wieku stała się ona religią państwową. Jednak czy wizje Chrystusa spełniły się? Czy kościół spełnia swoje pierwotne cele? Z początku tak było, w pierwszym tysiącleciu kościół nawracał ludzi, wskazywał drogę do nawrócenia, sens życia. Jednak wraz z rozwojem zaczął zbaczać na złą drogę - rozpoczęły się wyprawy krzyżowe, sprzedawanie odpustów, walka o władzę w Państwie Kościelnym. Kulminacją całego zła wyrządzonego w tamtym okresie były takie wydarzenia jak prześladowanie przez Inkwizycję, palenie na stosie, porwania dzieci żydowskich we Włoszech. Jednak co możemy uznać za najgorszą zbrodnię kościoła? Chyba fakt, że stanął po stronie Mussoliniego i Hitlera w czasie II WŚ. Fakt, że papież nie zabrał głosu w sprawie działań Hitlera.
Ale dobrze, omówiliśmy po krótce dwie z trzech wielkich religii monoteistycznych, czemu nie ma tu słowa o islamie? Jest to religia oparta na chrześcijaństwie i judaizmie, której zbyt dobrze nie znam, więc nie chcę wprowadzać was w błąd.

Ale dobrze, teraz przejdziemy do tematu wielkich wpadek kościoła, które ma na swoim koncie. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że czyściec został dodany w średniowieczu, by straszyć ludzi, więc jakim cudem coś co nie istnieje miało zostać objawione św. Faustynie? Kolejny to dogmat o nieomylności papieża. Papież poparł faszyzm. Czy ktoś z nas stwierdzi, że miał racje? Kolejny fragment mnie osobiście najbardziej śmieszy - Bóg według KKK sprowadza na nas chorobę i śmierć za grzechy. Bóg miłości, przebaczenia i pokoju. Ironia, prawda?

Zastanówmy się więc, czy religia jest nam potrzebna. Historia człowieka i jego wiary według wielu opiera się na poniższym ciągu:
ateizm pozwierzęcy -> mistycyzm -> religia -> ateizm/filozofia
Jesteśmy na trzecim ogniwie, czy odważymy się zrobić krok dalej?

---------
Wykorzystane informacje z:
Richard Dawkins - Bóg Urojony
Stephen Hawking - Krótka historia czasu
Katechizm Kościoła Katolickiego
Wiara Czyni Czuba [film]
Spotkania Grupy OAZA Światło-Życie 2010-2011
--------

Temat do dyskusji o religii i jej miejscu w świecie, czy jest uzasadniona, czy nie i o wszystkim co z tym związane.
Post 10 000 Wink

Można powiedzieć, że wracam po roku do was.
Przerywnik muzyczny: http://www.youtube.com/watch?v=gxXQe44DEwo
---
Reply
Ta świat był miliardy lat temu, wszyscy o tym wiedzą, wiedzą co się działo na świecie... wiedzą jaka była pogoda i w ogóle. Choć czas wcale niczego nie zmienił...
Ja wiem, że są badania, tezy i w ogóle ,ale to jest chore mówić o tym co było kilkanaście miliardów lat temu... nikt tego nie udowodni na 100%.
Sam mogę powiedzieć miliard lat temu uformował się oz ze złota i pyłu wulkanicznego w kształcie czy ja wiem może gruszki?
Reply
Nie wiem;x.
Reply
To jest właśnie "nauka" gdybanie i rozmyślanie... Może to może tamto...
Reply
Brick 
w ogóle* Popraw proszę.

Nawet nie wiesz jak technika poszła do przodu, naukowcy mogą oszacować ile co ma lat( od tego są zresztą). Naukowcy, badacze przecież nie wiedzą czy to było dokładnie 15 miliardów lat temu, czy może 20, więc tak w przybliżeniu podają.
Reply
Mogą oszacować bo sami wymyślili tą skalę.
Za błędy przepraszam piszę w pośpiechu.
Reply
Jest to przybliżenie najbardziej prawdopodobne. Niektórzy zakładają, że nawet 18mld, ale to mała różnica. Ale rozwaliłaś mnie fragmentem, że w Iw ludzie pisać i liczyć nie potrafili. Jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia to może nie pisz. Tongue
Reply
Religia jest raczej potrzebna... A raczej kiedyś była. Ludzie dawniej nie wiedzieli np. jak powstały góry, skąd wzięły się rzeki, burze, itp... Więc wymyślali bogów jako patronów, stworzycieli tych rzeczy i oddawali im cześć. Ale teraz kiedy ludzie na większość rzeczy znają rozwiązanie to nie są pewni co do hmmm religii. Nie wiedziałem jak to ująć więc tak napisałem Smile
Reply
ja rozumiem, dobrze napisałeś i zgadzam sięw 100%. Teraz religia nie jest potrzebna, ale jak widać, ktoś dalej podtrzymuję tę "tradycję".
Reply
Tak, bo niektórzy nie chcą porzucać wiary. Mają nadzieję że kiedyś ( W przypadku chrześcijan ), trafią do ,, Nieba '' do pana Jezusa Chrystusa. Mają to wpojone od dziecka i będą to przekazywać następnym pokoleniom. I tak już było, jest i nie wiadomo czy zostanie.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)