Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia Świata a Religia [dyskusja]
Jak dla mnie opieranie całej wiedzy historycznej o Pismo Święte przypomina mi troszkę to, jak zakupiłem katalog monet w 2006 roku i śledziłem różne wydarzenia historyczne w nim. Na krótką metę można, ale później się łatwo w tym pogubić i zacząć się mylić tworząc przekłamany obraz przeszłości.

PŚ może i przynosi jakąś wiedzę historyczną - Nowy Testament, Dzieje Apostolskie, część ksiąg starego testamentu, ale księga rodzaju bardziej swoją realnością przypomina mi pierwsze rozdziały Opowieści z Narnii. Równie nierealne, aczkolwiek piękne.
Dlatego liczba córek i synów, opis raju, wygnania i tego co się dalej działo, czy potop są wymysłem ludzkiej wyobraźni. Potop jest zainspirowany legendą babilońską o Gilgameszu. I tak dalej i tak dalej.
Reply
Nie napisałam, że ST należy czytać w stu procentach dosłownie. Faktem jest jednak, że wiele wydarzeń tam zostało udowodnione przez naukowców. Od wyjaśniania tego, co się działo w przeszłości jest nauka, PŚ jest źródłem wiary oraz spisaną historią Narodu Wybranego, źródłem historycznym natomiast tylko w minimalnym stopniu. Wiadomym jest, że przekazywane ustnie przez wieki historie zmieniały się (a przecież przez wiele lat nie znano pisma, spisanie jego najstarszych fragmentów datowane jest na XII w. p.n.e., a Abraham chociażby, którego historia opisana jest w KR, żył najprawdopodobniej około III tysiąclecia p.n.e., a przecież nie jest on najstarszą osobą, której dzieje opisano w KR. Szczególnie ST jest pełen symboli i alegorii, co, moim zdaniem, nie podważa jego wiarygodności. Jeśli chodzi o potop, to, że wzmianki o nim pojawiają się w różnych miejscach dowodzi, że miał on miejsce. Podobnie z innymi wydarzeniami.
Reply
Cóż, wzmianka o córkach i synach którą w poprzednim poście podałaś raczej nie jest wiarygodna i chyba zdajesz sobie z tego sprawę. Potop miał miejsce rzeczywiście. Na skalę regionalną. Zostało zalane raptem jedno miasto, jeśli dobrze pamiętam przez rzekę.
Reply
Odświeżam.


Mmm... http://www.youtube.com/watch?v=TLgacbYRQ_I&feature=related
Bardzo ciekawy wykład na temat religii Wink
Reply
Wiedziałem, że ktoś go wrzuci. Big Grin
Reply
Też się zdziwiłem że dopiero po takim czasie Wink
"to ma specjalne miejsce dla ciebie.Pełne ognia, dymu, tortur, katuszy... Gdzie wyslę cię żebyś żył i cierpiał, palił się i krztusił, krzyczał i płakał przez całą wiecznośc do końca czasu... Ale on Cię kocha"
Taka jest rzeczywistość Wink
Reply
Nie wrzucałem tego typu filmików (ani Wiara czyni czuba, też dość dobry) bo wiedziałem, że przyjmą zaraz postawę "nie obrażaj, takie to masz argumenty itd..." Big Grin

---
Reply
Ale ogólnie Carlin ma dość dobre teksty i pomimo poziomu w jakim to przekazuje to gada bardzo mądre rzeczy Wink Tak jak z "dzieckiem w samochodzie" też było dobre Wink
Reply
"Dla dobra dyskusji... wybucha świąteczny indyk! Ale dzieci przeżywają... bo siedziały na krzesłach dla dzieci!"
Reply
A wracając do tematu religii... Żałuje że nie chodzę w Polsce do szkoły. Brakuje mi tych dyskusji z Katechetką Big Grin Choć i tak zawsze racje miała ona "bo tak w piśmie jest napisane" ... Ja i tak zawsze swoje wiedziałem Wink Nie ważne jakie argumenty dawałem ona kończyła konwersacje tym samym zdaniem i koniec tematu...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)