Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konflikt w Syrii
Jako, że jestem miłośnikiem wszelkich militariów i domorosłym historykiem chciałem zwrócić uwagę na problem, który może dotknąć nas wszystkich (ceny paliw i niektórych surowców sprowadzanych ze wspomnianego państwa czy możliwość interwencji zbrojnej, jak to jest w Afganistanie - wyższe podatki na wojsko).

Oczywiście powyżej w niektórych słowach tak gdybam na podstawie mojej obecnej wiedzy.

O samej wojnie czytam wiele, zarówno z mainstreamowych mediów (których nie lubię ze względu na niski poziom, przekłamany obraz rzeczywistości i przekupność, ale to inna sprawa, na cały temat), internetu i... Sąsiada (weteran wojny w Libanie, utrzymuje kontakt z rodakami przez internet, a oni sami wiedzą bardzo dużo o działaniach w sąsiedniej Syrii).

Ale przybliżmy nieco.

Quote:Geneza

Protesty zwiastujące konflikt rozpoczęły się w styczniu 2011 roku - doszło do pierwszych poważnych starć z siłami porządkowymi, a w końcu - wojskiem. Przyczyną miały być dyktatorskie rządy prezydenta Baszszara AL-Asada. W końcu, 15 marca wybuchło (oficjalnie) powstanie, kiedy to siłom zbrojnym nakazano siłową pacyfikację demonstrujących.

Nieoficjalnie oczywiście nic nie wiadomo.

Quote:Moje zdanie

Zagłębiając się w historię syryjską (głównie od sąsiada i paru książek, które mi przekładał na bieżąco podczas czytania, za co jestem mu bardzo wdzięczny) wiem, że obecny "dyktator" (Al-Asad) przejął po swoim ojcu, Hafizie Al-Asadzie przywództwo nad partią Baas (wygrał zresztą referendum państwowe w 2000 roku, po czym wybory prezydenckie w 2007 roku).

Jest alawitą. Dzięki prezydenturze jego i jego ojca między innymi doszło do: Równouprawnienia kobiet, stworzenia syryjskiego państwa jako świeckiego (w przeciwieństwie do wielu krajów arabskich, funkcjonujących jako państwa wyznaniowe). On sam jest wykształcony i przez rozmówców oraz ludzi, którzy go znają - uważany za bardzo inteligentnego.

Konflikt został zaplanowany i wszczęty przez islamskich radykałów - nie mam tu na myśli tylko Al-Kaidy, ale generalnie czołówkę radykalnej strony muzułmańskiej. Powód jest bardzo prosty - państwo wyznaniowe, islam. Jeżeli przyjrzeć się armii syryjskiej (narodowej, siłom Al-Asada) to zobaczymy żołnierzy syryjskich, a powstańców - paru syryjczyków oraz muzułmanów ściąganych z Afryki czy innych państw arabskich.

A samą prawdę znają tylko rządzący - zarówno USA ("policjanta świata"), krajów wspomagających po obu stronach konfliktu i z samego rządu syryjskiego - możliwe, że nawet sami walczący nie wiedzą wszystkiego. Możliwe, że część powstańców naprawdę walczy o wolność, ale są zwyczajnie sterowani. Oczywiście to moje prywatne zdanie, każdy ma prawo je skomentować, zanegować bądź zaaprobować, a kończy się właśnie tutaj.

Zapraszam do dyskusji. Mój własny mózg podpowiada mi, że będzie o czym rozmawiać.
Reply
Anward Dragonius
Jedyne co zrozumiałem to że w Syrii cos się dzieje.
Reply
Star 
BBcode popraw.

Cóż, ja na temat Syrii dyskutował nie będę, nie oglądam telewizji, nie mam też zbyt wielu informacji. Nie mógłbym być ciekawym partnerem do rozmów.
Ale BBcode popraw. Smile

_
Reply
O wojnie jest głośno zarówno w internecie jak i telewizji - tutaj chciałem jedynie przybliżyć problem, ponieważ gdybym sam spisał wszystko to w jakiś sposób byłoby to stronnicze. Temat służy do dyskusji, a najlepiej się dowiedzieć samemu szukając informacji.
Reply
Huh
Reply
A, przepraszam. Szukałem, nie znalazłem (pewnie przoeczyłem). Kosz.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)