Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kongres wiedeński - dyskusja
#1
Witam!
W tym temacie chciałbym podyskutować z wami na temat "tańczącego kongresu". Dla niezaznajomionych z tym wydarzeniem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kongres_wiede%C5%84ski

Jak zapewne wiecie(bądź nie wiecie), obrady miały przywrócić Europę do ładu sprzed rewolucji francuskiej. Celem władców był pokój w Europie, więc stworzyli trzy zasady:
- restauracji
- legitymizmu
- równowagi sił
Zasada legitymizmu oznaczała, że moc władców pochodzi od Boga. Przywrócono więc władców obalonych podczas rewolucji francuskiej. Powstało również Święte Przymierze, które miało przeciwdziałać buntom lub ruchom rewolucyjnym. Jego pierwsza interwencja była w Hiszpanii. Granice miały być przywrócone do dawnego stanu, a ponadto, ostatnia zasada polegała na tym, że żadne państwo nie powinno mieć znacznej przewagi nad pozostałymi. W skrócie - Polska mogłaby ponownie istnieć. Niestety, władcy niechętnie chcieli oddawać zdobyte ziemie, więc nasze państwo się nie odrodziło.
Wszystkie zmiany doprowadziły do Wiosny Ludów, której skutki doskonale wpłynęły na Europę.

Jakie jest wasze zdanie na temat tego wydarzenia? Czy zgadzacie się z moją opinią, że kongres wiedeński był dobry, gdyż rewolucja go zwalczająca przyniosła wiele dobrego?

Zapraszam do dyskusji! Smile
***
Reply
#2
Zaraz założę tematy o traktacie wersalskim, konfederacji barskiej, pokoju Toruńskim w 1466 i może jeszcze bitwie pod Kircholmem. Może na historycy.org o tym pogadaj Smile
Według mnie nie ma sensu gdybać nad przeszłością, bo co to własciwie zmieni?
Reply
#3
Photo 
Nie zgadzam się z Tobą.
Kongres Wiedeński był ambitnym, lecz mało realnym planem zatrzymania biegu historii, a nawet próbą jej cofnięcia. Jego zmiany działały jedynie na korzyść władców, co dobitnie potwierdza sprawa polska. W myśl tych idei, przywrócona powinna być Rzeczpospolita, jako niepodległy i wolny kraj. Powstał jedynie twór całkowicie podległy Rosji.
Wracając do Wiosny Ludów- odmienionemu po rewolucji francuskiej społeczeństwu nie podobały się te zmiany. Wcześniej czy później i tak doszłoby do buntów. Tylko pytanie- czy musiało to być okupione tak wieloma stratami? Gdyby do kongresu nie doszło, hasła rewolucji rozprzestrzeniłyby się po całej Europie, przynosząc dużo lepsze i szybsze rezultaty niż wspomniana w Twoim poście Wiosna Ludów. Dla świata nie powinien się nigdy odbyć. Biorąc pod uwagę sprawę polską- gdyby przywracanie dawnego ładu było konsekwentne, to Kongres Wiedeński byłby dla naszego kraju chwalebny.


Ład wiedeński przetrwał ostatecznie sto lat. Narastające wewnętrzne konflikty, niezadowolenie społeczne pośrednio doprowadziły do wybuchu I Wojny Światowej. Kongres zakładał nierealny plan, który, wcześniej czy później, musiał upaść.

kryska:
Historię powinno się propagować wszędzie, bowiem jej znajomość pozwala nam nie popełniać dawnych błędów.
Reply
#4
Oczywiście, ale znając kefrusa, może mieć to całkiem inny cel Exclamation.
Reply
#5
Nie mogę się z Tobą zgodzić w sprawie rewolucji francuskiej. Gdyby nie było kongresu, władcy nadal staraliby się ograniczyć rozprzestrzenianie się tych idei, lecz każdy z nich robiły to na własną rękę. Wiosna Ludów zaś, poprzedzona Kongresem Wiedeńskim, była symbolem buntu wobec władców, którzy chcieli dyktować ludziom jak żyć. Obalenie monarchy nie sprawiłoby samo w sobie zmian w Europie. Dopiero bunt wobec władcy(lub dynastii), który wbrew głosu ludzi ponownie wszedł na tron, mogło doprowadzić do innych rewolucji w Europie.

kryska:
Czy Ty chcesz mnie obrazić?
Reply
#6
Thumbs Up 
Mimo wszystko uważam, ze Kongres Wiedeński był błędem
Sama w sobie rewolucja pochłonęła sporo ofiar, a te idee rozprzestrzeniłyby się na zasadzie "oni to zrobili, to i my możemy".
Reply
#7
Twój tok myślenia jest błędny. Zapomniałeś uwzględnić to, że kongres był oparty na starych, sprawdzonych i dobrych zasadach, które pozwoliłyby zachować pokój w Europie(o ile lud by zachowywał się pokojowo).
Reply
#8
W pełni popieram kolegę Kefrusa, zasady konserwatywne są ok! Szkoda tylko, że w wyniku kongresu wiedeńskiego nie przywrócono granic Rzeczpospolitej sprzed wybuchu Wielkiej Burżuazyjnej Rewolucji Francuskiej, o której wkrótce założę temat do dyskusji Smile

Figaxin:
Błędny tok myślenia Sad Przykro mi.

Kefrus:
Zgadzam się.

Figaxin:
Nie zgadzam się Smile

Kefrus:
Pozdrawiam Smile

Figaxin:
Pozdrawiam Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)