Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
330 rocznica wiktorii wiedeńskiej
#1
Temat nie łamie żadnego punktu regulaminu działu, jego nazwa odzwierciedla zawartość, nie jest to SPAM, sposób na zarabianie w internecie, reklama, czy nawiązanie do pozyskiwania dóbr w sposób nielegalny!

Na początek informacja, która przybliży Wam lepiej sens treści tematu:

Quote:
Wiedeńska odsiecz, wyprawa wojenna króla Jana III Sobieskiego podjęta w 1683 w celu udzielenia pomocy wojskowej oblężonemu przez Turków Wiedniowi. Była ona konsekwencją sojuszu polsko-austriackiego skierowanego przeciwko Turcji, zawartego w kwietniu 1683 przez Jana III Sobieskiego i cesarza Leopolda I.

Król polski wyruszył na czele 25-tysięcznej armii koronnej złożonej z jazdy, piechoty i artylerii. Po połączeniu z wojskami austriackimi i posiłkami z innych państw armia sojusznicza, która dotarła pod Wiedeń, liczyła 70 tys. żołnierzy. Dowództwo nad całością sił powierzono Janowi III Sobieskiemu, który przygotował plan uderzenia na obóz nieprzyjacielski. Turcy dysponowali ponad 100-tysięczną armią dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę.

Decydująca bitwa rozegrała się 12 września 1683. Po udanym ataku wojsk austriackich wzdłuż Dunaju w kierunku Wiednia ostateczną klęskę wojskom tureckim zadało 20-tysięczne zgrupowanie jazdy polskiej i niemieckiej. Szczególną rolę w ataku na obóz turecki odegrała husaria, uderzająca ze wzgórza Kahlenberg. W bitwie wyróżniła się także polska artyleria pod dowództwem M. Kątskiego.

Źródło: http://www.portalwiedzy.onet.pl


Tyle ze strony historycznej. Myślę, że każdy zainteresowany doszuka w internecie więcej informacji na ten temat. Teraz część właściwa tematu.

Quote:
12 września obchodzić będziemy 330 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, czyli zwycięstwa połączonych sił Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego oraz Austrii, pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego, przez Turków nazywanego Lwem Lechistanu, a przez chrześcijan Obrońcą Wiary, nad hordami muzułmańskiego barbarzyństwa, których celem było zniszczenie świata chrześcijańskiej Europy, prawa i cywilizacji oraz powiększenie terytoriów zależnych od Imperium Osmańskiego. Rankiem, 12 września, rozpoczęła się jedna z najważniejszych i najbardziej przełomowych bitew w dziejach ludzkości, w której kluczową rolę odegrał atak polskiej Husarii.

Roman Dmowski, ideowy ojciec Ruchu Narodowego i główny twórca nowoczesnej polskiej myśli narodowej mówił – „Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa”. Polacy umieją czcić licznych w naszej historii bohaterów, lecz przy całym swym poświęceniu i bohaterstwie – często bohaterów przegranych. Ruch Narodowy chce propagować pamięć także, a może przede wszystkim, o polskich zwycięstwach. Aby stać się znów narodem silnym, Polacy pesymizm muszą zamienić w optymizm, a częste zawstydzenie w stosunku do innych narodów w dumę z własnej, wielkiej przecież historii, w której nie raz rodacy nasi bronili Europy przed zniszczeniem.

Z racji zbliżającej się rocznicy tego wielkiego zwycięstwa polskiego oręża, ale także w obliczu coraz powszechniejszego zjawiska w Europie, jakim jest postępująca islamizacja przy jednoczesnej utracie tożsamości narodowej mieszkańców Starego Kontynentu, szczecińscy narodowcy zdecydowali się zorganizować manifestację w formie pikiety. „Pikieta w 330 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej” organizowana jest przez szczecińskie środowiska Ruchu Narodowego, z inicjatywy wchodzących weń struktur Stowarzyszenia na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” i Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego oraz przy wsparciu szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. Pikieta odbędzie się 12 września, o godzinie 18:00 na Placu Grunwaldzkim w Szczecinie. Przyjdź!

Organizator: Ruch Narodowy Szczecin
Czas: 12 września 2013 r., 18:00
Miejsce: Plac Grunwaldzki, Szczecin

Źródło: Ruch Narodowy – Szczecin


Serdecznie zapraszam osoby mieszkające w Szczecinie, jak i w innych miastach (w drugim przypadku należy zorientować się indywidualnie, czy i gdzie jest coś takiego organizowane). Myślę, że uczestnictwo w marszu, który upamiętnia wielkie zwycięstwo polskiej armii XVII-wiecznej, jest ciekawszą perspektywą na spędzenie wolnego czasu, niż przeglądanie ze ślinotokiem filmików na stronie ,,Best Vines" na facebooku.

Pozdrawiam.
Reply
#2
niesmowite
Reply
#3
niesamowite
Reply
#4
no nie? 330 rocznica wiktorii wiedeńskiej hura
ale bendzie dżampa
Reply
#5
Z jednej strony to jest co świętować, patriotyczne, ale z drugiej mogłaby być to informacja w Szczecińskiej gazecie/wiadomościach.
Reply
#6
Nie każdy czyta gazety, a wiadomości o takich wydarzeniach nie doszukasz się na pierwszej stronie ,,Kuriera".
Reply
#7
Corroded:
Dziś media mają ważniejsze sprawy typu: Madzia i śliski kocyk niż ważne dla nas Polaków historyczne zwycięstwa hehe Angry/
Reply
#8
A czy taka manifestacja będzie gdzieś w okolicach Kołobrzegu?
Reply
#9
Szkoda że u mnie we Włocławku pewnie nie będzie takich manifestacji.. zabita dechami dziura ;x
Reply
#10
Nie mam pojęcia. Musiałbyś sprawdzić, czy jest jakiś ,,oddział" Ruchu Narodowego/ MW/ ONR w Twoim mieście i czy organizują coś takiego (na facebooku da radę zdobyć takie informacje).
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)