Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyjdź z domu. Zostań "Strzelcem".
#1
Quote:Związek Strzelecki "Strzelec"

Organizacja Społeczno-Wychowawcza

Związek Strzelecki “Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza reaktywowany został w 1991 roku. Związek powstał w wyniku fuzji organizacji tzw. Ruchu strzeleckiego, działających w Polsce w latach 1989-1991, określając się jako patriotyczne stowarzyszenie młodzieży polskiej, będącej kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego “Strzelec”, którego Komendantem Głównym był Józef Piłsudski.

Statutowymi celami działalności współczesnego Strzelca są przede wszystkim:

- działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej i jej umacniania;
- wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym i państwowo-twórczym;przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej;
- podnoszenie poziomu sprawności fizycznej;
- uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole;
- popularyzowanie tradycji czynu niepodległościowego i problematyki obronności Państwa.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sfhe9DdiDEk


Szkolenia w Związku są podzielone na następujące grupy:

szkolenia podstawowe,
szkolenia piechoty,
szkolenia zaawansowane,
szkolenia specjalistyczne,
szkolenia metodyczne.

Pierwszy etap obejmuje tematykę zbliżoną do wojskowego szkolenia unitarnego. Drugi etap zawiera szkolenia podnoszące poziom umiejętności taktycznych pojedynczego strzelca oraz umożliwiają zgrywanie się strzelców w większych pododdziałach. Trzeci etap to szkolenia zamknięte przeznaczone dla tworzonego Plutonu Dyspozycyjnego Grup Szybkiego Reagowania pozostające w dyspozycji Komendy Głównej. Szkolenia specjalistyczne to grupa przedsięwzięć obejmujących; szkolenie spadochroniarskie, zjazdy linowe, szkolenia z zakresu medycyny polowej i inne. Kursy metodyczne to zajęcia dla młodszej oraz starszej kadry dowódczej. Zajęcia te mają na celu podniesienie poziomu zajęć prowadzonych w poszczególnych jednostkach.

W latach 1990-2007 Związek w ramach szkolenia przedpoborowych na obozach unitarnych w Wędrzynie i Siedlcach przeszkolił około 3000 młodych ludzi, dodatkowo na bazie 1-go Batalionu Szturmowego z Lublińca w latach 1991-1994 przeszkolono ok 150 osób w zakresie szkolenia zwiadu i dalekiego zwiadu , w zakresie szkolenia specjalistycznego wyszkolił ok. 650 spadochroniarzy (z zaliczeniem 7 skoków), 42 płetwonurków, 50 instruktorów strzelectwa sportowego, 15 instruktorów alpinistyki, 50 strażaków ochotników, 250 wychowawców obozów młodzieżowych i placówek wychowawczych. Z szeregów Strzelca OSW rekrutują się członkowie oddziałów specjalnych min. FORMOZA, GROM czy też Kawalerii Powietrznej. Wielu byłych i obecnych członków OSW Strzelec pełni służbę w jednostkach Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej. Wielu pełni misje w Afganistanie.


Wykaz jednostek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_jednostek_strzeleckich_ZS_%E2%80%9EStrzelec%E2%80%9D_OSW


Treść tematu nie jest mojego autorstwa. Sam też na razie nie jestem członkiem żadnej jednostki ze względu na odległość i problemy z dojazdami.
Zapraszam do dyskusji, mam nadzieję że ktoś się tym zainteresuje, bo warto. Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)