Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Islam - inwazja Europy?
Wytknąłem oczywistą głupotę, którą było stwierdzenie, że wszystkie europejskie kodeksy prawne są bazowane na dekalogu. Oczywiście nie są, w konstysucji USA (poza Europą, ale na tej samej zasadzie) masz nawet napisane, że kongres nie powinien ustanawiać prawa na podstawie religii. Pierwsze prawa moralne to Hammurabi, a od kultów pochodzą absurdy typu mordowanie rudych ludzi, którzy rzekomo byli wysłannikami diabła. Takie rzeczy pochodzą od wierzeń, a nie moralność.

Jeśli już musisz mnie obrażać to przynajmniej spróbuj pokazać, gdzie się mylę. Nie wskazałeś mi miejsca, w którym dekalog zabrania gwałcenia, posiadania niewolników, czy zezwala na pracę w niedzielę. Widać niektórzy nie nauczyli się rozmawiać, bo nie ma w twoim poście jednego konstruktywnego argumentu.

Atdown:
Ktoś tworzy prawo zabraniające złego = zna moralność.
Cieszę się, że odpowiedziałeś na aż 0 argumentów z ostatniego akapitu jał
Reply
Prawo moralne jak i zwykłe prawo. Nie powstawało z dnia na dzień, towarzyszył temu wielowiekowy proces, w pierwszych formach wspólnot ludzkich to wierzenia tworzyły jakąś moralność na której opierał się człowiek, to że był kulawe nie znaczy, że nie było ich wcale. Nie powinien co nie znaczy, że nie ktoś przy tworzeniu prawa nie czerpał "inspiracji" w czymś co wg niego jest dobre. Hammurabi stworzył prawo, nie moralność. Moralność nie jest wynikiem tego, że ktoś ustanowił prawo. Jeśli ktoś powie, nie zabijaj, ja zapytam dlaczego, jeśli ktoś wyjaśni mi dlaczego mam tego nie robić a ja to zrozumiem wówczas można powiedzieć, że posiadłem jakąś (zasadę)wartość moralną, zbiór takich zasad można dopiero określić moralnością. W religii jest powiedziane dlaczego jakiś czyn jest zły, co za tym idzie daje podwaliny do zasady moralnej.

o dekalogu napisze potem idę na piwo pis jał
Reply
Video 
Byłam w Gdańsku na tripie ze znajomymi. Jak zobaczyłam faceta z turbanem na głowie to mnie ciarki przeszły.
Reply
Na wstępie wyjaśnienie: Nie chcę być brany za jakiegoś obłąkanego katola, który kieruje się w swoim życiu jedynie Biblią. Ba, moje poglądy odnośnie religii są bardzo zbliżone do twoich. Po prostu staram się zapoznać z informacjami obu stron i wyciągać z tego obiektywne wnioski. Tobie też to radzę. Smile

Nigdzie nie mówiłem, że to Judaizmowi jako pierwszemu zawdzięczamy wynalezienie moralności. (Tutaj widać niedoinformowanie osoby, która stworzyła podrzucony przez ciebie obrazek- Skąd data A.D 150 i wzmianka o NT, skoro mówimy o Księdze Wyjścia?)

Nie chcę tutaj dyskutować o tym kto pierwszy wymyślił zbiór zasad moralnych. Wspominałem o PAŃSTWACH EUROPEJSKICH, no bo przecież na ziemiach obecnej Europy działali misjonarze KrK, a nie Mezopotamscy lub Asyryjscy kapłani, prawda? Nie chodzi już tutaj nawet o kwestie religijne, po prostu masz dziesięć punktów, w których jak byk napisane jest co wypada robić a co nie i tego się trzymasz, nieważne od wyznania. Przecież mimo tego, że jesteś ateistą nie pójdziesz zabijać albo kraść dlatego, że nie obowiązują cię tę zasady.
Reply
Po prostu zaznaczyłem, że dzisiejsze prawo nie jest bazowane na dekalogu. To wszystko.

Autor obrazka pewnie miał na myśli datę wydania całej biblii, data powstania ST jest bliżej nieznana. Innymi słowy, wcześniej niż 150AD ludzie nie mieli dostępu do dekalogu, więc nie mogli się nim kierować. Dlatego pionierstwo w ustanawianiu prawa należy do osób świeckich.
Uważam mimo wszystko, że ludzie wyolbrzymiają rolę dekalogu. Pierwsze trzy przykazania to tylko nakaz praktykowania religii, a dwa ostatnie zakazują pożądania, czyli ingerują w wolność myśli. Myślę, że jak na podstawę do tworzenia prawa, są zbyt prymitywne.
Reply
Czemu gdy ktoś broni swojej wiary jest uważany za 'obłąkanego katola'?
Temat miał być o muzułmanach, a schodzimy na inne tory.
Reply
Skoro już mamy rozstrzygać kwestie historyczne:
Oczywiście, że ludzie mieli do niego dostęp. Pamiętajmy, że dekalog był częścią Starego Testamentu, który był przecież podstawą całej religii Żydowskiej. Po pierwsze był przekazywany ustnie, po drugie Księga Wyjścia jest w końcu częścią Tory, która z tego co pamiętam powstała ok V w. p.n.e

Możliwe, że z obecnej perspektywy niektóre przykazania mogą wydać się przestarzałe i prymitywne, ale trzeba przecież przyznać, że zapisy o tym, że nie wypada ci kraść, zabijać lub bzykać dziewczyn kolegów itd. cały czas nie straciły na ważności.

Atup: Pisząc "Obłąkany katol" Nie chodziło każdego wierzącego potrafiącego w RACJONALNY sposób bronić swoich przekonań. Miałem na myśli obraz człowieka, który nie dopuszcza do siebie żadnych argumentów i nie ma zamiaru dyskutować w kulturalny sposób.
Reply
Ups, mój błąd w sprawie ST. Zapomniałem o tym. Chociaż 5 wiek to wciaż nie 18.

Fireelem:
Bronić = odpowiadać argumentami =/= obrażać
Reply
Przede wszystkim jesteś na forum nowy i nie wiem, czy jesteś dorosłym człowiekiem z którym można normalnie porozmawiać, czy zwykłym gimnazjalno-licealnym trollem który głupotą zawstydza nawet lewaków, co jest niestety nagminne tutaj. No ale do rzeczy.

Jestem nacjonalistą i każdy nacjonalista będzie bronił swojego kraju przezd obcymi zagrożeniami, i powinieneś rozumieć to, że skoro żydzi zagrażają Polsce i Polakom, to ja nie będę z nimi pił żadnej koszernej wódy.

A co do łączenia chrześcijaństwa z judaizmem, to troche nie wypaliło, ponieważ judaizm czerpie przede wszystkim z Talmudu, a nie Starego Testamentu, i to dopiero prawa Talmudyczne zawierają "perełki".

Jeśli nawiązujesz do współczesnych konfliktów to zacznijmy od tego, że Izrael, a raczej jego terytorium należało od zawsze do Palestyńczyków, i może zauważmy fakt, że żydostwo zbudowało dla nich baraki i obozy, tak samo, jak Hitler zrobił do żydom paredziesiąt lat temu. Czy holokaust isniał? Tak, ale nie podczas IIwś, a teraz. I nie na żydach, a przez żydów. Dlatego też nie masz prawa oskarżać państw ościennych, że żydów nienawidzą. Jakby, powiedzmy, cygani nagle zajęli Polskę i nazwali ją "Cyganlandem" odmawiając Polakom prawa do polskości i własnych ziem to nie miałbym nic przeciwko temu, żeby chrześcijańskie państwa-sąsiedzi życzyli im jak najgorzej... Zwłaszcza że to Izrael prowokuje wszystkie konflikty. W kontekście obecnej sytuacji politycznej- Niech żyje wolna i wielka Syria, niech żyje wielki Iran!

Na pytania o źródła odpowiadałem, poszukaj sobie odpowiedzi. Zresztą, jak mówimy o kontekście istorycznym to prawie zawsze to robię i prawie zawsze to wszyscy olewają.
Reply
"Nie chcę tutaj dyskutować o tym kto pierwszy wymyślił zbiór zasad moralnych. Wspominałem o PAŃSTWACH EUROPEJSKICH, no bo przecież na ziemiach obecnej Europy działali misjonarze KrK, a nie Mezopotamscy lub Asyryjscy kapłani, prawda? Nie chodzi już tutaj nawet o kwestie religijne, po prostu masz dziesięć punktów, w których jak byk napisane jest co wypada robić a co nie i tego się trzymasz, nieważne od wyznania. Przecież mimo tego, że jesteś ateistą nie pójdziesz zabijać albo kraść dlatego, że nie obowiązują cię tę zasady."

Przecież każdy nawet najprymitywniejszy lód ma zasady o niezabijaniu itp. Nawet Indianie z Amazonii w swojej kulturze mają takie zakazy. To są elementarne zasady i nikt nie musiał ich uczyć Europejczyków! A ty wmawiasz, że katoliccy misjonarze nawracali na normalność głupich i ciemnych Europejczyków... -.-
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)