Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religia, wyzniania, sekty
'bierzmowanie się przyda bo rodzice każą', czyli denerwuje cię to samo co jego, tak? Zmuszanie ludzi do chodzenia do kościoła?
Reply
Nie tyle samo zmuszanie (chociaż zmuszanie do chodzenia do kościoła uważam za bezsens), co pójście do bierzmowania z powodów takich jak na przykład nacisk ze strony rodziców.
Reply
W mojej parafii księża nie jeżdżą drogimi samochodami, a na ogrzewanie kościoła jest kasa. Smile nie mówię, że tak jest wszędzie, ale bardzo nie lubię jak ktoś na podstawie jakiegoś ułamka % własnego doświadczenia stawia cały kościół w złym świetle. Dodatkowo mamy panele słoneczne na dachu, które produkują prąd i na ogrzewanie kościoła zawsze jest, stąd jest zawsze ciepło w zimie poprzez maty grzewcze, które są na każdej ławce i grzeją w tyłek.

Takie wrzucanie wszystkiego w jeden wór jak to zrobiłeś z grupą księży. Powiedzmy, bo nie wiem ile w rzeczywistości, ale nie duży %, na 1000 księży przypada 50, którzy zrobili coś złego. Ja! Nie interesują mnie księża, którzy gwałcą dzieci(50 - tak, 950 nie). Równie dobrze wezmę grupę osób z Twojego otoczenia, wg jakiegoś jednego kryterium, które was łączy. Załóżmy, że niebieski kolor oczu w obrębie 100km2. Znajdzie się w nich złodziej, morderca, jakiś rozbójnik Big Grin, więc równie mogę powiedzieć, że taki jesteś, mimo tego, że tego nie robisz, ale w jakieś grupie, w której jest % takich osób zostałeś na równi wrzucony. Hmm..?

Instytucja pt: kościół nie jest święta, jest bardzo grzeszna jak ludzie - także my, którzy go tworzymy. Tylko, że w niezwykł6y sposób jakieś przewinienia wybranej grupy społecznej są super medialne, na topie, a zwykłego człowieka jakoś nie bardzo. Nie ma takiego szumu, czyż nie?

Sam papież obecny dość wyraźnie o tym mówi, to jest pozytywne. Smile A i w instytucje kościoła się nie wierzy.. Smile wierzy się Boga.

Bierzmowanie się zgodzę. Obecna forma jest śmieszna, bo dzieci przychodzą z przymusu, nie ma w nich ani cząstki dojrzałości wiary, o czym sam sakrament świadczy. Gdyby miało być jak należy to zamiast czterech trzecich klas, 120 osób, sakrament przyjęłoby z 20. I to też o ile. Jak Nemathinyen napisała, zazwyczaj w kancelarii trzeba mieć zaświadczenie o bierzmowaniu, świadczy to jakoś o naszej wierze, tak podobnie jakieś kursy przed małżeńskie, czy katecheza w szkole średniej. Bierzmowanie teraz to z automatu, aby potem było łatwiej. Smile taka prawda.
Reply
Mojego wuja nie chcieli dopuścić do ślubu bez bierzmowania.
Reply
Od parafii zależy. Wiesz.. Sakrament małżeństwa to nie takie hop siup. Tongue Z jednej strony podchodzi się bardzo obojętnie do wymagań. Bo chcą bierzmowanie, które jest potwierdzeniem dojrzałości wiary, tak? Ale jak ktoś idzie do bierzmowania tylko po to, żeby nie mieć potem problemów przy ślubie, to gdzie tutaj dojrzałość wiary? No ni ma. Sama ceremonia ślubu jest tylko przeciąganiem, żeby już wjechać na salę i się bawić. Smile Pamiętam sytuacje jak kiedyś służyłem na ślubie, wychodzę z księdzem z zakrystii i mi mówi: "Chodź szybciej, oni i tak już tylko o piciu myślą". Byłem na kilku ślubach, stałem obok pary młodej, która składa sobie przysięgę i koleś patrzy w podłogę, kobietka w księdza, bądź jeszcze inaczej, byle nie na siebie, gdzie ta miłość? Big Grin Matka panny młodej kiedyś podeszła na zakrystie i poprosiła księdza, żeby powiedział na koniec obrzędu, że mogą się pocałować "parodia", film amerykański. Ksiądz nie zdążył dokończyć a para młoda już poleciała w ślinę. Cool

Swoja drogą osoba dojrzała w wierze, która ze świadomością i wiarą przystępuje do sakramentu małżeństwa sama powinna się zatroszczyć o bierzmowanie. Smile O dary Ducha Świętego. Tongue
Reply
U nas nawet karteczki że u spowiedzi się było trzeba było do ślubu...
Reply
Wszędzie tak jest. Big Grin często widzę stojąc w kolejce do konfesjonału osobę, która po idzie po podpis. Ale to wynika z tego, że do tego sakramentu ludzie niewierzący przystępują i o takie sprawy jak stan łaski uświęcającej, no który jest niezbędny, bo jak trzeba na kartkach potwierdzać.
Reply
Żałosne to Tongue
Reply
Gdyby tego nie było to ludzie by to olewali. Zupełnie w tym momencie dochodzimy do punktu, w którym przyjęcie sakramentu traci sens, ale cóż. Podobnie jak z bierzmowaniem.
Reply
Chwila, ale czy coś tak wspaniałego jak wiara naprawdę potrzebuje testowania przez ludzi? I niby dlaczego kościół ma kształtować poglądy ludzi na temat biblii i mówić im co jest prawdziwe, a co nie? Jeśli bóg istnieje, to nie na darmo dał nam umiejętność myślenia, prawda? Więc po co nam jeszcze to przewodnictwo, które przecież często niestety schodzi na manowce? Nie raz i nie dwa słyszano o nakłanianiu do podejmowania wyborów nie tylko duchowych, ale też politycznych i życiowych w kościele. Po co więc nam mózg, jeśli bóg dał nam instytucję kościoła która nada naszemu życiu kierunek i kompletnie usunie jakiekolwiek wolne myślenie jakie nam pozostało? Dlaczego istnieją w ogóle testy z religii? Na jakiej podstawie w szkołach można oceniać czyjąś wiarę? I tak samo na jakiej podstawie księża(mówię z własnego doświadczenia, nie znam aż tylu księży bo nie chodzę do kościoła, za to całkiem sporo słyszę od znajomych którzy do kościoła chodzą - bo muszą) wmawiają innym swoje poglądy? Wiara to całkiem fajna rzecz, ale chyba nie powinniśmy jej sprowadzać do dokumentów i polityki.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)